Slavnostní ukončení školního roku - 21. června

Školní rok 2023/2024 ukončili naši žáci z důvodu plánované rekonstrukce prostor školy o týden dřív. V hudebně školy byli nejprve odměněni pochvalným listem a věcnými dary či dárkovými poukazy žáci, kteří se umístili na pěkných místech v olympiádách a různě zaměřených soutěžích. Následně se s deváťáky rozloučil i starosta obce Ing. Michal Šurýn a popřál jim úspěšný start do nové životní etapy, kterou bude v září středoškolské studium. Ostatním žákům popřáli společně s paní ředitelkou krásné a slunečné prázdniny plné odpočinku i nových zážitků. S vyučujícími se rozloučili žáci 9. A i 9. B svým krátkým vystoupením a předali jim kytičku.

Školní výlet - 7. A, 7. B

V pátek 14. června 2024 jsme se vydali na výlet. Počasí nám přálo; ani nepršelo, ani nebylo horko, sluníčko svítilo tak akorát. Nejprve jsme zamířili k Teplicím nad Bečvou, kde jsme prozkoumali Zbrašovské aragonitové jeskyně. Pak jsme vyrazili směrem na hrad Helfštýn, kde jsme si mohli prohlédnout nejen zrekonstruované hradní prostory, ale i krásné exponáty uměleckého kovářství.

Školní výlet 4. a 5. třídy

Letošní výlet žáků 4. a 5. třídy se uskutečnil 12. června a nesl se v duchu poznávání památek našeho krajského města. Každá třída měla svou průvodkyni, která nás provedla po středu města, povyprávěla nám pověsti spojené s Brnem a ukázala důležitá místa a památky, které by měl každý znát. Poté jsme navštívili Kostnici u sv. Jakuba. Tato prohlídka nebyla pro každého příjemná, ale jistě velmi zajímavá. Po krátkém rozchodu na náměstí Svobody jsme výlet zakončili laser game v Tron Areně a plni zážitků a nových informací jsme se navečer vraceli spokojeni domů.

Florbalový turnaj Open Air JAKO 2024 - JUNIOŘI

V úterý se mladší žáci ze 6. a 7. tříd zúčastnili venkovního turnaje ve florbale v Kloboukách u Brna. Naši reprezentanti v konkurenci 8 škol získali bronzovou medaili za 3. místo a završili tak úspěšně zimní a jarní přípravu v hodinách tělocviku a aktivní zapojení se v klubových soutěžích nejenom ve sportovním klubu Hovorany. 

Divadelní představení a pěvecký sbor

Ve čtvrtek 6. června se v sokolovně konalo divadelní představení dramatického kroužku p. uč. Kolaříkové. Děti zahrály pohádku „Hastrmanské štěstí“. Vynikající výkony dětí byly umocněny vhodně vybranými písněmi a hudebním doprovodem p. uč. Ševely. Závěr čtvrtečního odpoledne patřil pěveckému sboru. Děti tentokráte zpívaly slovácké písně a doprovodila je cimbálová muzika pod vedením p. uč. Ševely. Účinkující spolu s diváky odcházeli domů příjemně naladěni.

pohádka Hastrmanské štěstí

Koncert

Školní  výlet  - 3. A, 3. B

Žáci třetích tříd navštívili 6. června v rámci výletu Technické muzeum v Brně a zábavní park Toboga Bongo. V Technickém muzeu se zúčastnili dvou edukačních programů, a to ,, Jak jsme sesedli z koně“ a ,,Protože práce šlechtí!“ Součástí programu byla prohlídka stálých expozic doprovázená komentářem lektorů. V první části se žáci dověděli, jak vypadala první auta na světě, na jaký pohon jezdila, kolik bylo aut v Československu, jak rychle se jezdilo a mnohé další zajímavosti. Ti nejodvážnější se mohli posadit na závodní motocykl. Poté se přesunuli do řemeslné uličky, která je přenesla do kouzelného období první republiky. Uličku tvořily dílny hodináře, knihaře, zámečníka, krejčího, ševce a holiče. Nahlédnout mohli také do koloniálu s pražírnou kávy, do zubařské ordinace či do hospody. Nakonec následovala volná prohlídka zbývajících expozic a přesun do zábavního centra. V zábavním centru si žáci opravdu přišli na své. K dispozici jim byla spousta atrakcí, včetně trampolín, skluzavek, prolézaček, lezecké stěny a virtuální reality. Výlet si všichni užili a se spokojeným výrazem a úsměvem na tváři odjížděli domů.

Školní výlet - 6. A, 6. B

5. června proběhl školní výlet tříd 6. A a 6. B.  Navštívili jsme postupně několik zajímavých míst. Nejdříve jsme zavítali na hrad Buchlov, kde jsme se seznámili s minulostí hradu. Potom jsme přejeli autobusem do Starého Města. Tam měli žáci možnost obdivovat plazy a pavouky v teráriu u Kovozoo. Kovozoo si žáci následně prošli samostatně. Od minulé návštěvy opět přibylo mnoho nových kovových zvířátek. Výlet jsme zakončili prohlídkou Leteckého muzea v Kunovicích. Počasí nám přálo a všichni si odnesli spoustu zajímavých zážitků.

Školní výlet 8. ročníku – Ostrava

37 žáků 8. ročníku ve vypravilo na školní výlet vlakem do Ostravy. Zde nás očekávala paní průvodkyně z CA Futura, která výlet organizovala. V Dolní oblasti Vítkovice se žáci skvěle vyhráli v interaktivních expozicích Malého světa techniky U6, poté si prošli areál DOV a prohlédli si exponáty v Národním zemědělském muzeu. Oběd a nákupy absolvovali v nákupním centru Forum Nová Karolina. Odpoledne jsme pak strávili prohlídkou centra města, než nás odsud vyhnal prudký déšť. Zpět do Hodonína jsme se opět dostali vlakem Českých drah.

Děti v pohybu – Survivor

V pátek 31. 5. 2024 se žáci 1. stupně sešli na školním hřišti, aby se rozdělili do několika týmů (Hrdinové, Rebelové, Titáni a Lovci) a utkali v několika disciplínách, jako byla vodní štafeta, hledání klíčů, parkur, skládání kostek. Tak si všechny týmy díky těmto sportovním aktivitám procvičily výdrž, rychlost, hbitost, koncentraci, a koordinaci pohybů. Všichni žáci byli postupně zapojeni do aktivit a měli možnost si rozvinout svou fyzickou zdatnost. Děti se s nadšením zapojovaly do všech sportovních disciplín.

Divadlo Radost – Říše džungle - Mauglí

Ve středu 29. května žáci 1. stupně navštívili divadlo Radost v Brně. Viděli představení „Říše džungle – Mauglí“. Děti poznaly říši džungle, ve které měla všechna zvířata své místo a poslání. Líbilo se jim přijetí „člověčího mláděte“ do vlčí smečky. Mauglí se tak naučil řeč zvířat a přizpůsobil se jejich chování. Navštěvoval spolu s ostatními zvířaty školu, ve které se dozvěděl, kdy zvířata loví a proč. Spolu s ostatními zvířaty se učil, jak přežít v džungli. Po setkání s dívkou se rozhodl zkusit žít s lidmi. Dětem se líbila vzájemná interakce s herci a těší se na další divadelní představení.

Den linky 155

Ve středu 15. května se konal "Den linky 155". Jak každý jistě ví, jedná se o telefonní číslo na rychlou zdravotnickou záchranou službu. Žáci 5. třídy měli možnost v tento den navštívit nové zázemí zdravotnických záchranářů v kyjovské nemocnici. Nejen, že si mohli prohlédnout sanitky, záchranářské kufry s veškerým vybavením, ale zhlédli také vyproštění osoby z vozidla, transport osoby na schodolezu i nosítku používaném v těžce přístupném terénu. Dále si vyzkoušeli první pomoc při dušení či masáž srdce na figuríně. Neméně zajímavá byla také ukázka a vyzkoušení externího defibrilátoru. Exkurze byla pro žáky jistě zajímavá a do života přínosná.

Exkurze žáků 8. ročníku – firma Vetropack Glass Kyjov

Žáci 8. ročníku se ve středu 22. 5. zúčastnili exkurze ve firmě Vetropack Moravia v Kyjově. Cílem akce bylo seznámit žáky s výrobním procesem skla, s provozem firmy Vetropack Kyjov a poskytnout žákům základní znalosti o finanční gramotnosti. Žákům byla stručné představena společnost a její historie. Přednáška na téma finanční gramotnost zahrnovala základní pojmy finanční gramotnosti – rozpočet, příjmy, výdaje, úspory, investice. Také získali praktické rady pro správu osobních financí, význam spoření a investování a především rizika spojená s půjčkami a úvěry. Po přednášce následovala část určená pro otázky žáků. Následovala podrobná prohlídka výrobních prostor, kde žáci mohli sledovat celý proces výroby skla od tavení skleněné hmoty až po finální produkt. Žáci mohli klást otázky týkající se nejen výrobního procesu, ale i možností zaměstnání ve firmě a kariérních příležitostí v oboru. Exkurze poskytla žákům cenný vhled do průmyslového odvětví a reálného pracovního prostředí. Přednáška na téma finanční gramotnosti byla velmi přínosná, žáci získali praktické znalosti, které mohou využít v běžném životě.

Projektový den - výstava Space Mission v Brně - 9. ročník

Ve středu 22. 5. 2024 navštívili žáci 9. ročníku interaktivní výstavu věnovanou dobývání kosmu SPACE MISSION. Na úvod zhlédli krátký dokument, který mapuje cestu lidstva na oběžnou dráhu. Poté již sami s pomocí audio průvodce procházeli jednotlivými galeriemi, kde se seznamovali s průběhem vývoje objevování kosmu. Spousta vystavených exponátů byla originálních – například skafandry jednotlivých kosmonautů nebo exponáty v reálné velikosti - jako orbitální stanice Mir, řídící kabina Apollo 11, měsíční vozítko Lunochod či prototyp vozítka Opportunity, které na Marsu přistálo v lednu 2004. Na konci výstavy si někteří žáci vyzkoušeli,  jak náročný je výcvik kosmonautů. Vyzkoušeli si výcvik na gyroskopu, nejmodernější 5D technologii virtuální reality, či zažili simulovanou let do vesmíru. Díky výstavě tak žáci načerpali nové informace o dobývání vesmíru.

Úřad práce a Masarykovo muzeum Hodonín

V úterý 21. května navštívili žáci 8. ročníku Úřad práce v Hodoníně. Byli seznámeni s možnostmi následného studia na středních školách, na počítačích si mohli pomocí zájmového testu vygenerovat povolání, která by pro ně byla vhodná, listovali atlasem školství a šanony s informacemi o jednotlivých profesích. V Masarykově muzeu se dověděli o životě našeho prvního prezidenta, rodáka z Hodonína, za výkladu paní průvodkyně vyplnili pracovní list. Nakonec zhlédli dobový videodokument o životě TGM.

Školní akademie žáků 1. stupně

1. třída

2. třída

3.A

3.B

4. třída

5. třída

Školní výlet 9. ročníku - Praha

Žáci 9. ročníku se zúčastnili v termínu 13. – 14. 5. 2024 poznávacího výletu do Prahy organizovaného ve spolupráci s CA Futura.  I přes velmi nabitý program (Vyšehrad včetně Slavína, Petřín, Pražský hrad včetně návštěvy katedrály sv. Víta a Starého královského paláce s Vladislavským sálem, Zlatá ulička, Kampa, Památník Heydrichiády, Karlův most, Muzeum Karlova mostu, Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, Národní muzeum…) byl výlet pohodový a plný dobrodružství.

Školní výlet 1. a 2. třídy -  Buchlov + Les Park Vřesovice

Ve středu 15. května 2024 jeli žáci 1. a 2. třídy na výlet. Nejprve navštívili hrad Buchlov. Dětem se prohlídka hradu líbila, kluci obdivovali zbraně a děvčata nábytek. Všichni pak užasli nad velkým počtem knih včetně nejtěžší, která vážila 25 kg. Po návštěvě hradu jsme se přesunuli do areálu Les Park Vřesovice, ve kterém se děti občerstvily. Počasí nám přálo, a tak se děti vydováděly na různých atrakcích.

Botičky pro Adélku

Mluvit o Vánočních kutilech v květnu? Zase? Ano! Prodej výrobků na vánočním jarmarku s sebou přinesl výdělek. Páťáci si svou odměnu užili v Laser aréně v Brně, ale pořád zajímavá částka zůstávala. Co s tím? Z brainstormingu vzešly tři návrhy – pomoc Emičce, nemocné holčičce z Kyjovska, adopce zvířátka v ZOO a návrh ponechat peníze v obci. Zvítězily Hovorany! Nebylo lehké najít vhodnou investici – zasadit strom? dárkový balíček pro nejstaršího občana? Nakonec šťastnou shodou náhod padlo jméno Adélky Vaculíkové. Po domluvě s maminkou se za částku 1000 Kč koupily ortopedické botičky, aby se podpořil zdravý vývoj nožiček. V pátek 10. května se páťáci s Adélkou potkali. Dorazila za nimi i s maminkou do školy. Když se kolem Adélky shlukli, byla trošku zaskočená množstvím dětí, ale za chvíli se osmělila a dokonce došlo i na krátkou konverzaci. Páťáci slavnostně předali Adélce „poukaz“, krásné letní botičky už měla s sebou. Nemohlo to dopadnout lépe – ještě jednou díky za skvělý projekt České spořitelně. Žáci se naučili mnohem víc, než jen hospodařit s penězi.

Vídeň - poznávací exkurze

30. dubna 2024 se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili poznávací exkurze do Vídně. Při prohlídce centra města mohli obdivovat hlavní vídeňské pamětihodnosti, mezi nimi například Náměstí Marie Terezie, Burggarten, Státní operu, Dóm sv. Štěpána, Hofburg, Burgtheater, vídeňskou radnici nebo Parlament. V centru města měli žáci také krátký rozchod a mohli si zakoupit občerstvení a suvenýry. V parku Volksgarten měli možnost si odpočinout před návštěvou Schönbrunnu, letního sídla Habsburků. Zde si mohli žáci vybrat mezi návštěvou zámku a zoologické zahrady. Exkurze se vydařila a také počasí nám velmi přálo. Co jsme ale ovlivnit nemohli, byla dopravní situace ve Vídni. Proto jsme se vrátili asi o hodinu později, než jsme předpokládali.

Projektový den - výstava Space Mission v Brně - 7. ročník

Výstava o vesmíru nabídla žákům skvělou příležitost prozkoumat tajemství vesmíru a rozšířit své znalosti o astronomii. Plnění úkolů jim umožnilo prakticky aplikovat své znalosti a učit se nové věci v interaktivním prostředí. Využití virtuální reality představuje inovativní přístup k vzdělávání a zábavě. Žáci měli možnost prozkoumat kosmický prostor v realistickém virtuálním prostředí, což jim zajistilo zábavný a interaktivní zážitek. Plnění úkolů vyžadovalo spolupráci a týmovou práci, což může posílit vztahy mezi žáky a rozvíjet dovednosti komunikace a spolupráce. Akce může sloužit jako inspirace pro žáky k dalšímu studiu a zájmu o vědu a techniku, zejména v oblasti kosmonautiky a vesmírného průzkumu. Celkově lze tedy říci, že akce Space Mission byla úspěšná z hlediska edukativní hodnoty, zábavy a angažovanosti žáků. Poskytla jim nejenom možnost se dozvědět nové informace o vesmíru, ale také se zabavit a zažít něco nového a inspirativního.

Skanzen Rochus – Z pole na talíř

Dne 24. dubna jsme s dětmi navštívili Skanzen Rochus v Uherském Hradišti. Tématem výukového programu bylo "Z pole na talíř", které bylo zaměřeno na Den Země. Seznámili jsme se s vlastnostmi půdy a významem půdy pro člověka. Cepem jsme si zkusili vymlátit obilí. Naučili jsme se rozeznávat různé druhy obilnin. Vyzkoušeli jsme si pomlít obilí na mouku, ze které jsme vyrobili „chlebánky“ a ty jsme pak upekli ve venkovní peci. „Chlebánky“ byly voňavé a moc nám chutnaly. Škoda jen počasí, které nám v tento den příliš nepřálo.

Dějepisná exkurze do Památníku internačního tábora ve Svatobořicích

Ve středu 24. dubna se zúčastnilo 17 zájemců z devátého ročníku dějepisné exkurze v Památníku internačního tábora ve Svatobořicích. Do památníku vstoupili přes nákladní vagon, protože vězni byli do tábora přiváženi po železnici. Byli mile přivítáni paní průvodkyní, která jim povyprávěla o historii místa, na němž se nacházeli. Následně žáci zhlédli video, v němž se průvodního slova ujal herec Josef Somr. Zazněly v něm také vzpomínky několika pamětníků, kteří velmi pohnutě připomínali osud svých příbuzných nebo kamarádů, jež byli ve svatobořickém táboře internováni. Poté jsme se přesunuli do vedlejší místnosti, v níž si mohli u modelu internačního tábora lépe představit, jakého rozsahu tábor byl a jak byl členěn – "mostem vzdechů" byl rozdělen na ženskou a mužskou část. Také si prohlédli vitríny s uloženými věcmi a výtvory, které se zachovali po vězních. Součástí památníku byla i putovní výstava o Lidicích, kterou si žáci také mohli prohlédnout. Ve venkovním areálu jsme se zastavili u pomníku Milana Poliána, který představuje 33 stylizovaných figur lidí. 

Okrskové kolo v minikopané kategorie IV.

Dne 23. dubna se žáci II. stupně zúčastnili postupového Okrskového kola v minikopané, které pořádala ZŠ Žarošice. Ve vyrovnaném souboji 4 škol (ZŠ Žarošice, ZŠ Dambořice, ZŠ Kyjov) naši chlapci nakonec obsadili nepostupové 3. místo, a do finále ve Velké nad Veličkou se tak nepodívají.

Mobilní planetárium Morava

V pátek 19. dubna do školy přijelo Mobilní planetárium. Žáci 1. a 2. třídy se prostřednictvím pohádky „Cesta tučňáka na severní pól“ dozvěděli, proč se na Zemi střídá den a noc, jak to vypadá na jižním a severním pólu, jak se jmenují nejznámější souhvězdí. Zajímavé bylo povídání o Slunci a některých planetách Sluneční soustavy. Na závěr projekce měly děti možnost pokládat otázky z oblasti astronomie.

Preventivní program „Život online“

V pondělí 15. 4. 2024 se žáci čtvrté třídy účastnili preventivního programu „Život online“.  Zkušené lektorky z organizace Krok Kyjov si pro žáky připravily vzdělávací program zaměřený na preventivní chování v online prostředí. Žáci se dozvěděli, s jakým nebezpečím se mohou v digitálním světě setkat, jak těmto nástrahám čelit a jaké chování již není žádoucí. Na konci programu žáci dokázali říct, co je to kyberšikana, jaké má projevy a jak se jí mohou bránit.

Preventivní program „S batohem do světa“

V pondělí 18. dubna proběhl v páté třídě preventivní program s názvem S batohem do světa. Program vedly zkušené lektorky z organizace Krok Kyjov. Žáci se zamýšleli nad svými povahovými vlastnostmi a dovednostmi – nejdříve individuálně (jaký jsem x jaký bych chtěl být) každý sám za sebe, poté společně vytvořili pomyslný batoh, do kterého shrnuli dovednosti a vlastnosti, které charakterizují jejich třídu jako celek. Učili se chválit sami sebe, své spolužáky, navzájem si sdělit, čeho si na svých spolužácích cení.

Raráškova exkurze v Sonnentoru

Ve čtvrtek 11. dubna žáci 4. a 5. ročníku navštívili Sonnentor v Čejkovicích a Raráškovu exkurzi. Byl pro ně připraven program, v němž zhlédli krátké divadlo, dozvěděli se o počátcích firmy, měli možnost nahlédnout do výroby čajů, ochutnat bylinkový čaj a nakonec si sami bylinkový sypaný čaj namíchat a odvézt domů. Exkurze byla pro děti velmi příjemná a přínosná a velmi se jim líbila.

Zápis dětí do 1. třídy

Ve středu 10. dubna 2024 se na naší škole konal zápis do 1. třídy. Při zápisu děti zpívaly, malovaly, poznávaly geometrické tvary a plnily různé úkoly. Za svou snahu si děti odnesly pamětní list a drobný dáreček. Přejeme všem budoucím prvňáčkům, aby si užili poslední měsíce ve školce. Po prázdninách se budeme těšit na shledanou ve škole.

Divadelní představení Duha

Dne 8. 4. 2024 jsme se s dětmi 1. – 3. ročníku vypravili pěšky na Čejč. Děti z divadelního kroužku Duha si pro nás připravily dvě pohádky – Jak zvířátka vandrovala a Bylinková princezna. Pohádkové představení bylo milé, vždyť bylo hrané od dětí pro děti.

Návštěva předškoláků v 1. třídě

Ve čtvrtek 4. dubna navštívili předškoláci 1.třídu. Děti se seznámily s jejím prostředím, pozdravily s kamarády a vyzkoušely, jak se pohodlně sedí v lavici. Školáci dětem předvedli, jak už hezky čtou ze Slabikáře, ukázali, jaké hrají hry v Čj, M a Prv. Početní král (žák) zadával dětem příklady. Prvňáčci se těšili, že naučí své kamarády také psát na mazací tabulku, poskládat z písmen jednoduchou slabiku a že budou plnit společně úkoly na listech. Na konci hodiny dostali předškoláci od prvňáčků medaili. Sladkou odměnu si zasloužili všichni. Na závěr si udělali společné foto. Přejeme předškolákům hodně štěstí u zápisu.

Ukliďme Česko

Naše škola se i letos rozhodla připojit k celorepublikové akci UKLIĎME ČESKO a zapojit žáky do jarního úklidu. Tato aktivita má za cíl uklidit černé skládky a nepořádek po celé České republice. Žáci se svými třídními učiteli pomohli odstranit odpadky v různých lokalitách Hovoran. Ti, kteří uklízeli přímo v obci, mnoho nepořádku nenašli, ovšem za obcí již bylo nepořádku více. Celkem jsme nasbírali 30 pytlů odpadu a udělali několik větších skládek, které pracovníci obce odvezli na sběrný dvůr. Každý úklid je pro nás důležitý, a proto jsme se rozhodli zviditelnit i tyto individuální snahy. Na stránkách Ukliďme Česko jsme vyplnili formulář a vyznačili lokality, kde jsme uklízeli. Tak se naše práce stala součástí společného úsilí za čistou přírodu. Děkujeme všem žákům i učitelům, kteří se do akce zapojili. Žáci se sami přesvědčili, že každý může udělat malý krok k lepšímu životnímu prostředí.

Den naruby

Ve středu 27. března u příležitosti Dne učitelů proběhl na naší škole opět „Den naruby“. A proč den naruby? Nevyučovali totiž učitelé, ale na učitele si zahráli žáci 9. ročníku. V letošním devátém ročníku jsme na některé nové „učitele“ byli zvláště zvědaví a čekali jsme, jak si dokáží s novou rolí poradit. Nakonec i ti žáci, kteří normálně o výuku nemají příliš zájem, se s chutí zapojili a dokázali si přichystat hezkou hodinu. Pro většinu deváťáků to byla určitě cenná zkušenost. Mnozí si uvědomili, že stoupnout si před třídu žáků a 45 minut je zaujmout, není až tak jednoduché. Všichni deváťáci, kteří se zapojili do Dne naruby, získali za svou snahu certifikát „Hodinový učitel“.

dojmy žáků 9. ročníku

Co tě napadlo, když ses dozvěděl, že budeš vyučovat jinou třídu?

  • dost jsem se těšila
  • řekl jsem si, že je to na této škole už zvykem, tak to zvládnu
  • bral jsem to jako zábavu
  • byl jsem rád, že z této třídy alespoň někoho znám
  • jako první mě napadlo, že budu učit tělocvik nebo nějakou takovou hodinu, protože nemám úplně nejlepší známky
  • jestli je dokážu nějak zaujmout
  • napadlo mě, že bych chtěla učit matematiku nebo chemii
  • že chci, aby si to pořádně užili a bavilo je to
  • už jsem na to čekal od začátku 9. třídy
  • že si to musím dobře nachystat a dobře zapůsobit na ty, které budu učit
  • vzal jsem to v pohodě

 Co pro tebe bylo při výuce nejobtížnější?

  • nejspíš mluvit před tolika lidmi
  • vyvolávat žáky, když nevím, jak se kdo jmenuje
  • zaplnit program hodiny
  • udržet pozornost dětí
  • asi trochu ta organizace hodiny
  • mluvit
  • někdy si získat pozornost
  • opravit žákům něco s jistotou; nevěděla jsem, jestli je to opravdu dobře a bylo by blbé, kdyby ne
  • hlídat žáky, aby se jim nic nestalo

 Jak reagovali žáci ve třídě, ve které jsi učil?

  • spíš moc nikdo nemluvil, ale asi se jim to líbilo
  • byli pomalí, ale nějak to šlo
  • žáci byli až moc tiší
  • byli rádi, že je učí někdo jiný jiným stylem, než jsou zvyklí
  • byli nadšení
  • dávali pozor
  • vypadali, že nás mají vcelku rádi a že je to baví
  • byli v klidu a dělali, co jsme jim říkali
  • ze začátku byli spíš neaktivní, ale poté se začali zapojovat; také byli velmi hodní
  • byli úžasní; reagovali dobře a vše je bavilo
  • byli velmi hodní, stydliví a šikovní; snažili se, i když to třeba řekli blbě

 Zaskočilo tě něco při výuce?

  • asi to, že nikdo nereagoval
  • zaskočilo mě pomalé tempo třídy
  • uběhlo to až moc rychle
  • asi to, že nám to trvalo déle, než jsme chtěly a nestihly jsme to, co bylo v plánu
  • nezaskočilo mě nic
  • nečekal jsem, že 3. třída bude tak sportovně nadaná
  • stres
  • jejich zájem o učivo
  • to, jak byli potichu, i když to tak vlastně není normálně

 Jaké jsou tvé celkové dojmy z výuky?

  • bylo to fajn, zopakovala bych si to
  • mám pocit, že jsme nestihli to, co jsme měli stihnout
  • moc mě to bavilo, klidně bych si to zopakovala
  • byla to pro mě nová zkušenost, líbilo se mi to
  • byl jsem rád, že jsem učil informatiku a 5. třídu
  • užil jsem si to, ale znovu bych to asi neopakoval
  • hodina mě bavila
  • dobré, byla to nová a hezká zkušenost
  • užila jsem si to; mám ráda děti a bavilo mě to; byla to dobrá zkušenost a klidně bych se dala na cestu učitelky
  • pouze pozitivní; podali jsme pěkný výkon, žáci spolupracovali a my jsme si to užili
  • myslel jsem, že to bude těžší, ale nakonec se to dalo
  • děti i paní učitelka byly spokojeny

A jak hodnotili výuku „nových učitelů“ jejich žáci?

 1. třída

Žáci devátých tříd, „učitelé“, si svědomitě nachystali dvě vyučovací hodiny, matematiku a tělesnou výchovu. Obě hodiny vedli velmi hezky. V matematice si připravili soutěž v Kahootu. První tři místa byla odměněna sladkostmi. Dětem se líbila nová forma Početního krále a hry Fotbal. V tělocviku si pod vedením „učitelů“ daly děti rozcvičku. Potom byli všichni rozděleni do družstev a soutěžili v rychlosti a obratnosti. Opičí dráha byla neobvyklá a pro děti zábavná. Veškeré činnosti se dětem moc líbily a nenašly žádnou věc, která by se jim nelíbila. Už teď se těší na další den, kdy je budou učit žáci devátých tříd.

 2. třída

Nejvíce se nám líbilo počítání ve hře Kahoot na tabletech a bonbóny jako odměny. Holky byly skvělé a krásné. Mohly mluvit více hlasitěji a přitlačit na tabuli na křídu. Byla to super hodina,doufáme, že holky přijdou zase. Nejlepší hodina matematiky!

 3. A

Hodina byla super. Holky měly hodinu velmi pěkně připravenou. Hry, odměny se dětem líbily. Holky mluvily nahlas. Pravidla hry dětem hezky vysvětlily.

 3. B

Žáci nové učitele hodnotili kladně, hodiny se jim líbily. V tělocviku se jim líbila nová hra – tyčkovaná, kterou se naučili, a taky opičí dráha. Líbilo se jim, že se noví učitelé zapojili s nimi do hry. Dívky jako učitelky se jim také líbily, jen měly trošku trému a mluvily potichu. Celkévé hodnocení obou učitelských párů bylo na jedničku.

 4. třída

hudebka i angličtina se mi moc líbily; byli hodní a uměli angličtinu; byla to zábava

v hudebce se mi líbilo tancování a pantomima, v angličtině Simon says

líbilo se mi, že Lukáš vypadal jako můj brácha, takže to pro mě bylo lepší; v hudebce se mi líbilo, že jsem holky znala

v angličtině by se víc mohli naučit slovíčka, ale snaha se cení; hudebka byla boží

v angličtině i v hudebce se mi líbily všechny hry

 5. třída

Žákům 5. třídy se hodina informatiky líbila. Naučili se něco nového. Na „učitelích“ se jim líbilo, že byli ochotní se vším pomoct, ale mohli mluvit víc nahlas. Také hodina angličtiny se všem líbila. „Vyučující“ měli připraveno spoustu zábavných opakovacích aktivit, za které dostávaly děti odměny.

 6. A

  • strašně moc se mi to líbilo; myslel jsem si, že budou potichu a bude to děs, ale opak byl pravdou
  • líbil se mi na tom ten styl učení, bylo dobré, že tam byli dva a krásně se doplňovali
  • obě hodiny se mi líbily; byli připravení, ale v češtině ty soutěže o lízátka byly trochu nespravedlivé, protože někteří wordwall dělali víckrát, ale jinak super
  • čeština byla zábavná, kluci uměli všechno vysvětlit a šlo jim dobře rozumět; v ORv nám dali Kahoot, kde bylo pár otázek, které jsme se neučili, jinak všechno dobré
  • v češtině se mi líbil přístup kluků, že byli trpěliví a měli to pěkně nachystané; v ORv to měli také hezky nachystané, ale nelíbil se mi přístup přo Kahootu, když nám nepěkným tónem říkali, jakto že to neumíme, asi si dělali srandu
  • byla s nimi sranda
  • bylo to takové jiné než normální výuka, byli vtipní, nebyli zlí
  • nečekal jsem, že Kuba Glos se bude chovat normálně
  • čeština mě překvapila, že Rosťa byl trochu nesvůj

 6. B

  • holky v češtině byly hodné, líbilo se mi to; v matematice byl super Kahoot, aj ta křížovka
  • v češtině se mi líbily aktivity, ale holky mohly mluvit víc nahlas
  • v češtině se mi líbila práce ve dvojicích a opakování na začátku hodiny; matika byla v pohodě, dobrý byl Kahoot
  • v češtině se mi líbila práce s kartičkami, v matematice byl dobrý Kahoot a křížovka
  • obě hodiny se mi líbily, jenom by měli trochu zlepšit mluvení
  • češtinu i matematiku měli dobře zorganizované, jen by měli mluvit víc nahlas
  • v češtině nám dávaly za odměnu bonbóny, v matematice lízátko

 7. A

  • líbilo se mi, jak to měli připravené
  • pochopila jsem učivo a byli dobře připravení
  • v první hodině se mi líbil jejich výklad učiva, dokázala jsem to od nich pochopit; při druhé hodině ten výklad a to mluvení trochu chybělo, jinak fajn
  • byli na nás hodní a byli zábavní
  • líbil se mi jejich přístup k nám
  • líbilo se mi to strašně moc, fakt, bylo to super; líbila se mi komunikace a spolupráce
  • na jejich výuce se mi líbilo, že to měli skvěle nachystané a záživné; nikdy jsem se nenudila
  • ve druhé hodině se mi nelíbilo, že mluvili potichu, ale jinak moc dobré
  • byla to skvělá hodina, hlavně fyzika; fyzika byla skvěle připravená; v dějepisu nešli moc slyšet a moc s námi nemluvili
  • dokázali nás zaujmout, mírně se ale styděli

 7. B

  • v hudebce jsme měli hodně aktivit, paní učitelky byly milé; v matematice mohli mluvit zřetelněji
  • měl jsem pocit, že v hudebce ubíhal čas rychleji, bylo tam hodně aktivit; v matematice mohli mít kluci víc aktivit
  • líbilo se mi, že v hudebce jsme pracovali ve skupinách
  • matematika byla taky celkem zábavná, jen jsme nemuseli pracovat pouze s učebnicí

 8. A

  • výuka se mi líbila, bylo to fajn a hezky připravené; hra byla dobrá, jen mohli pomaleji říkat čísla a na konci hodiny mohli kluci dát jeden bonbón všem aspoň za pozornost a aktivitu
  • líbilo se mi, že nám byli ochotní pomoct a ty aktivity byly super; bavilo mě to
  • matikové bingo se mi líbilo; kluci byli vtipní, hodní a ochotní pomoct
  • líbilo se mi, že měli hodně připravených aktivit a že byli ochotní pomoct těm, co něco nechápali
  • hodina se mi líbila, byla zábavná
  • na hodině se mi líbilo, že byla jiná
  • líbilo se mně, že se nebáli komunikovat
  • líbil se mně jejich přístup a aktivity
  • dalo se to, čekal jsem to horší

Okresní kolo FAČR Hodonín ve Veselí nad Moravou

Dne 21. března 2024 se žáci I. stupně zúčastnili Okresního finále ve fotbale, ve kterém žáci naší školy pod vedením pana trenéra Petra Skřápka vybojovali pěkné 3. místo.

Plavání

Žáci 2., 3. a 4. třídy se od 5. ledna do 22. března 2024 účastnili vždy v pátek plaveckého výcviku v krytém bazénu v Ratíškovicích. Absolvovali celkem 10 lekcí. Někteří žáci si osvojovali nové plavecké dovednosti, jiní si své plavecké dovednosti vylepšovali. Čtvrťáci byli za své plavecké výkony ohodnoceni známkou na Mokrém vysvědčení. V poslední lekci proběhly plavecké závody. Ti nejlepší byli odměněni medailí a diplomem. Tradiční volnou zábavu v úplném závěru si žáci patřičně užili.

Pletení pomlázky

V posledním týdnu před Velikonocemi si hoši z 2. stupně v rámci předmětu pracovní činnosti zkusili připomenout tradice našich předků a při té příležitosti si z vrbového proutí upletli pomlázku, se kterou by mohli vyrazit na „šlahačku“. Snad byla návštěva u děvčat úspěšná a byli odměněni některým z výtvorů, který na oplátku v pracovních činnostech vyrobila naše děvčata.

Jaro v keramickém kroužku

Svými výrobky jsme rozzářili školní chodby. Radost při tvoření se promítla do výrobků. Moc jsme si to užili.

Velikonoční tvoření v ŠD

Ve čtvrtek 21. 3. se ve školní družině konala akce pro děti a jejich rodiče – velikonoční tvoření. Děti se sešly s nadšením a očekáváním a ihned se pustily do vyrábění. Na programu byly jarní dekorace a děti si mohly vybrat, zda si vytvoří květináč připomínající roztomilého zajíčka s osením nebo zápich ve tvaru barevného vajíčka. S pomocí rodičů děti ozdobily svá díla podle vlastní fantazie. Během tvoření nechybělo ani občerstvení pro děti a rodiče. Celkově bylo velikonoční tvoření velkým úspěchem, který přinesl radost i zábavu. Těšíme se na další podobné akce a děkujeme všem, kteří se zúčastnili tvůrčího odpoledne!

Tron Laser Aréna Brno

V prosinci si žáci 5. ročníku vyzkoušeli v rámci projektu Abeceda peněz, jaké to je, vést firmu. A to konkrétně na přípravě školního adventního jarmarku. Vydělané peníze se rozhodli utratit za společný zážitek - návštěvu Laser arény v Brně. Proto se 6.3. 2024 ráno vydali autobusem a poté vlakem na vytoužený výlet. Zážitky měli nejen z Laser areny, ale také jízdy tramvají a rozchodu v Galerii Vaňkovka. Shodli se, že by si tuto akci nejraději zopakovali ještě jednou!

29. společenský ples

Hodnocení plesu žáky 9. ročníku:

Polonéza byla top, poprvé se povedla zvedačka až v Čejkovicích. Nelíbil se mi styl hudby, která tam hrála. Aj mi vadilo, že jsme spolu nebyli jako celá třída. Jsem ráda, že jsme polonézu nakonec odtančili, protože nacvičování s některými nebylo snadné. Řekla bych, že bylo víc lidí než minulý rok. Měla jsem tam hodně kámošů, takže jsem si to moc užila. Pěkný bylo, jak mi každý říkal, že mi to sluší a že jsem to dobře zatancovala. Klidně bych si to zopakovala ještě jednou.

Michaela Chramostová, 9. A

Polonéze se povedla líp v Čejkovicích než v Hovoranech. V Čejkovicích byla dobrá atmosféra. Ve stresu jsem vůbec nebyl. Kapela v Čejkovicích se mi moc nelíbila.

Jakub Čepil, 9. A

Myslím, že jsme všichni byli nervózní, ale nakonec se nám to za mě povedlo. Líbil se mi moc fotokoutek, který holky z naší třídy připravily. I ta výzdoba sálu byla nádherná. Ples a polonézu jsem si moc užila.

Izabela Pekárková, 9. A

Na sokolovně jsem to trochu popletla, ale jak jsme se přesunuli do Čejkovic a ještě si to zopakovali, tak si myslím, že se nám to povedlo. Potom jsme si jen užívali a bylo to dobré.

Tereza Slabá, 9. A

Můj pohled na ples beru kladně. Nejvíc se mi líbil kolektiv, přístup paní učitelek, publikum, které krásně doprovázelo celou polonézu potleskem. Tančilo se mi líp v Čejkovicích, protože už jsem věděl, do čeho jdu. Nacvičování někdy bylo náročné, paní učitelka Blahůšková v nás moc nevěřila, ale nakonec se všechno stihlo a podle mě dobře dopadlo. Zábava po polonéze byla úžasná, ten pocit, když jsme dotančili, byl k nepopsání.

Radim Valenta, 9. A

Příprava byla náročná, ale stálo to za to. Paní učitelky měly nervy, že to nestihneme nacvičit. Polonéza a ples jsem si velmi užil.

Jan Voznica, 9. A

Polonézu jsme zatančili dobře. V Čejkovicích to bylo lepší, protože jsme si to mohli předtím vyzkoušet. Zábava potom byla dobrá a byla jsem ráda, že jsem něco vyhrála. Jen mě mrzí, že tam z nás skoro nikdo netančil. V porovnání s loňským plesem, to bylo o dost horší.

Pavlína Havelková, 9. B

Nácvik byl lehký. V Čejkovicích se nám to povedlo líp než v Hovoranech. Nelíbila se mi kapela. Líbily se mi chleby s řízkama. Byla dobrá nálada.

Sebastian Gratcl, 9. B

Povedla se nám polonéza – výborné ohlasy. Kapela mohla taky zahrát polku, valčík nebo i jiný styl, např. tango, walz. Topová výzdoba, až na to, že byla všude. Mamka byla dojatá. Pěkný fotokoutek.

Dominik Ševela, 9. A

Na ples jsme se připravovali od října, ale byla to celkem fuška. Najednou se naučit několik nových kroků, bylo to dlouhých 5 měsíců. Některé zkoušky byly zajímavé a rychle to uteklo, některé byly zdlouhavé a únavné, ale zvládli jsme to! Najednou jsme se ocitli v sokolovně, kde byl za mě stres větší, vše dobře dopadlo a mohli jsme se vydat do Čejkovic, kde nervozita celkem odpadla a vše jsme odtancovali dobře. Ples jsem si užila a jsem ráda, že vše dobře dopadlo.

Barbora Csíková, 9. A

Myslím si, že polonéza se nám povedla moc hezky. Formace, řady, zvedačka – všechno se nám povedlo a moc jsem si to užila. Výzdoba byla vydařená. Jediné, čemu musím dát palec dolů, byla kapela. Paní zpěvačka strašně upištěná. Kapela hrála klidně i 3x jednu a tu samou písničku. A ještě mi vadilo, že to všechno bylo tzv. na jedno brdo. Ploužáky vůbec a všechno bylo ve stylu Šlágru a ještě dlouhé pauzy mezi jednotlivými písničkami. Jinak dámskou volenku jsme si moc užila a s klukama si zatancovala.

Eliana Trávníčková, 9. A

Na plese se mi líbilo to, že jsme všichni spolupracovali a snažili se, abychom podali co nejlepší výkon. Hodně nás ples sblížil s béčkem, což je za mě super. Nácvik polonézy byl velmi náročný, kolikrát se nám nechtělo na zkoušky, protože toho bylo na nás zbytečně hodně, ale o to víc nás potěšilo, jak publikum na výsledek reagovalo. O zábavu jsme se postarali vlastně všichni, nejvíc to dosvědčují fotky, kterých máme až až. Nejlepší zážitek za celý náš, vlastně poslední, školní rok.

Michaela Kolářová, 9. A

Polonéza byla super. Jediné, co se mi nelíbilo, byla ta hudba, měli dlouhé pauzy. Zároveň jsem měl velký stres kvůli počtu lidí. Byla tam skvělá atmosféra. Nacvičování bylo někdy otravné, ale stálo to za to. Moc se nám to povedlo.

Dominik Spousta, 9. A

Polonéza byla velmi vydařená. Byl jsem sice nervózní, ale nakonec se to povedlo. Mamka byla pyšná a to stačí. Po polonéze začal ples. Hudba sice nic moc, ale i tak jsem tančil, co to šlo. Jsem moc rád, že jsem tento ples zažil.

Jakub Glos, 9. A

Polonéza byla nádherná, jsem ráda, že se nám podařila zvedačka, že nikdo nespadl. Ples mě velmi mile překvapil, nečekala jsem, že tam bude tolik lidí. Bylo hezké, že se tam sešli i žáci z minulých ročníků. Co mě vadilo, byla kapela, mohli hrát lepší písničky, více známé. Hezké bylo, že jsme se tam chvali všichni k sobě moc hezky a tancovali jsme spolu.

Sofie Gajdošíková, 9. A

Ples se mi velmi líbil. Výzdoba byla hezká. Polonéza se vydařila. Více se nám dařilo v Čejkovicích. Nejhezčí na tom bylo, že jsme se všichni snažili a navzájem se podporovali.

Eliška Ježová, 9. A

Ples byl vydařený, šlo vidět, že jsme se všichni soustředili. Učitelky dokázaly i to, že naučily tancovat i ty, kteří nikdy netancovali. Přišlo mnoho lidí a byla i bohatá tombola.

Adam Kopeček, 9. A

Ples byl podle mého názoru vydařený, i když tam byl určitý chaos. Bylo těžké v tom obrovském davu najít spolužáka. I přesto jsem si to ale užila. Polonéza se mi lépe povedla v Čejkovicích, kde jsem se už cítila poměrně klidně.

Emma Esterková, 9. B

Soutěž – „Postav most!“ – Boj o první místo

Balíček dřevěných špejlí, provázek, lepidlo a jde se na to. Chlapci 8. ročníku Šimon Konečný, Marek Toráč a Filip Pekárek vybojovali 1. místo v 7. ročníku soutěže základních škol ve stavění dřevěných modelů mostů ze špejlí s názvem „Postav most!“ 

Soutěž každoročně pořádá Masarykova střední škola Letovice zaměřená na stavební učňovské i maturitní obory a účastní se jí žáci 8. a 9. tříd z několika okresů. Soutěž má dvě kategorie. Kategorie I., stavba mostu, která probíhala ve školní dílně ZŠ Hovorany ve vyučovacích hodinách pracovních činností. Most musel překlenout mezeru 100 centimetrů a šířka mostovky musela být minimálně 15 centimetrů. Pak se ukáže, jak velké závaží unese, než rupne, přičemž neméně důležitou roli hraje poměr mezi celkovou váhou mostu a hmotností, kterou unese.Kategorie II., stavba mostu, kdy vybraný tříčlenný tým staví most ze špejlí přímo v areálu Masarykovy střední školy v Letovicích. Letošní soutěžní kolo se konalo 15. 2. 2024 a tentokrát musel most překlenout šířku 60 cm a šíře mostovky musela být minimálně 4 cm.Most našeho týmu unesl zatížení 20,3 kg a při své hmotnosti 106 g se stal jasným vítězem. Naši kluci skvěle obstáli v konkurenci 16 týmů. Všichni zúčastnění z 8. A si zaslouží poděkování a uznání za trpělivost a píli, kterou stavbě mostů věnovali. Na to, jak probíhá zátěžová zkouška mostu, se můžete podívat ve videu.

Postav most! Filip.MOV

Postav most! Šimon.MOV

Nácvik polonézy na školní ples

Do termínu školního plesu už není daleko, a proto 18 párů žáků 9. ročníku v těchto dnech dokončuje slavnostní předtančení na školní ples. Polonézu s žáky nacvičují p. uč. Ludmila Blahůšková a p. uč. Hana Švandelková. Budeme našim žákům držet pěsti, aby se jim polonézu podařilo zdárně odtančit i při generálce v hovoranské sokolovně 2. března v 17.30 i v sále Zemědělské a.s. v Čejkovicích ve 20 hodin.

Divadelní představení Jak s andělem čerti šili

V pátek 26. 1. 2024 proběhla v sokolovně  Hovorany  premiéra  pohádky, kterou sehráli a nacvičili mladí herci z dramatického kroužku při ZŠ T. G. Masaryka Hovorany. Pohádka s názvem ,,Jak s andělem čerti šili“  vypráví o jednom neposedném, nezbedném andělovi, který dělá samé lumpárny a možná se měl spíš narodit v pekle místo v nebi. Aby to ovšem bylo vyvážené, dole v pekle je pro změnu moc hodný čert, který nechce lidem škodit a nejraději by se dostal do nebe. Tak jako v každé pohádce i v té naší všechno dobře dopadne. Z hodného čerta se stane anděl, neposedný anděl se dostane do pekla, po kterém už dlouho touží a všechno je zase jak má být. Mladí herci a herečky sklidili velký aplaus, podle kterého lze soudit, že si pohádku diváci užili. Nakonec  nezbývá než poděkovat všem účinkujícím, kteří obětovali svůj volný čas, aby po hodinách zkoušek mohli své diváky odvést od starostí běžných dnů a pobavit je.

video ke zhlédnutí zde:   Jak s andělem šili čerti.mp4

Preventivní program - Pravidla a co já?

Ve středu 24. ledna 2024 proběhl v obou třetích třídách preventivní program o pravidlech.  Lektorky z organizace Krok Kyjov si připravily pro žáky zábavný program, během kterého si zopakovali veškerá pravidla. Po rozdělení do skupinek pracovali samostatně s pravidly, která jim byla přidělena. Každá skupinka si vybrala obrázky, které patřily k určeným pravidlům a dopisovali další svá pravidla, která znají. Zopakovali si tak pravidla silničního provozu, hygieny, slušného chovaní atp. Program žáky bavil, všichni se zapojovali do komunikace a vzájemně spolupracovali.

Preventivní program „ Košík plný rozumu“

V úterý 23. ledna měli žáci 2. třídy program na téma „Košík plný rozumu“.
Děti si prostřednictvím her, diskuze uvědomily důležitost zdravého životního stylu, povídaly si o režimu dne, vyvážené stravě, životním prostředí, různých druzích sportu a pohybu obecně. Každý žák si výtvarně zpracoval svůj vyvážený jídelníček, který pak ve třídě prezentoval. Program se dětem líbil.

Preventivní program „Kamarád“

V úterý 23. ledna 2024 proběhl v první třídě preventivní program s názvem „Kamarád“. Program si připravily lektorky z organizace Krok Kyjov. Žáci si povídali o kamarádství. Vymysleli si kamaráda, kterému dali jméno a nakreslili ho na papír. Lektorky na něho psaly vlastnosti, které by měl správný kamarád mít. Každý žák si vystřihl jablíčko a do něho nakreslil činnost, kterou rád dělá se svým  kamarádem. Jablíčka všech žáků se nalepila na společný plakát nazvaný „Strom přátelství“. Děti program zaujal, spolupracovaly moc hezky.

Lyžařský výcvik

Výcvik proběhl v termínu od 8. do 12. ledna 2024. Ubytováni jsme byli na chatě na Červenohorském sedle. Dostatek sněhu zaručoval vynikající lyžařské podmínky. Sjezdovky byly v průběhu výcviku ve výborném stavu a pravidelně upravovány. Výcvik byl přizpůsoben úrovni každého jednotlivého žáka, což vedlo k většímu pokroku a zlepšení jejich dovedností. Instruktoři věnovali žákům dostatečnou pozornost a pomáhali jim s technikou a správným postavením na lyžích i snowboardu. Díky tomu byli žáci schopni bezpečně sjet svah a zlepšit své dovednosti. Bylo věnováno dostatek času na trénink a zlepšení dovedností, ale zároveň bylo také dostatek času na odpočinek a zábavu. Počasí bylo po celou dobu (s výjimkou prvního dne) slunečné, teploty se pohybovaly v rozmezí od -8 do -1°C. Kurzu se zúčastnilo 38 žáků 7. tříd a 6. tříd (30 lyžařů a 8 snowboardistů). A jako vždy jsme kurz v pátek zakončili tradičním slalomovým závodem, ve kterém všichni bojovali o sladké medaile. Celkově lze tedy říci, že lyžařský výcvik na Červenohorském sedle byl úspěšný a žáci si odvezli mnoho nových dovedností a zážitků.

Slavnostní předání Slabikářů

V úterý 19. 12. 2023 čekalo na prvňáčky slavnostní předání Slabikářů. Nejprve však museli splnit 5 úkolů, a tak získat 5 klíčů potřebných k odemknutí komnat na hradě, kde v poslední čekala na vysvobození princezna. Děti tak četly, vyhledávaly, skládaly a psaly slabiky. Jednotlivými stanovišti je provedli žáci 5. třídy, kteří drželi patronát nad prvňáčky od začátku školního roku. Ti jim také slavnostně předali Slabikáře a medaile s nápisy "Jsem čtenář". Prvňáčkové byli akcí nadšeni a určitě si tento slavnostní den budou pamatovat. 

Divadlo pro školy Hradec Králové

V úterý 5. prosince 2023 k nám přijeli herci divadla z Hradce Králové. Pro děti prvního stupně si připravili „Africkou pohádku“. Zábavnou formou je seznámili s postavou cestovatele a dobrodruha dr. Emila Holuba, který procestoval celý africký kontinent. Děti tak prožily veselé příhody se žirafou, slůnětem, lvem i opicí Pepinou, které lékař léčil. Společně bojovali proti lovci, který chtěl zvířata ulovit a prodat. Pohádka tak děti upozornila na to, že mnoho zvířat v Africe je zbytečně zabíjeno. Představení bylo poučné, veselé, plné překvapení i písniček. Dětem se velmi líbilo. 

Žáci 2. stupně zhlédli představení Legenda V+W aneb Příběh Osvobozeného divadla. Více než 60minutové představení bylo souborem ukázek nejslavnějších divadelních her autorů Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Žákům byly přiblíženy nejzásadnější okamžiky života i kariéry těchto mistrů českého humoru. Odborný výklad doplňovaly chronologicky řazené úryvky dialogů a písní, dokumentující rozsah a význam tvorby Osvobozeného divadla a jeho vliv na vývoj českého divadla 20. století.

Bubnování

V úterý 14. listopadu se žáci 1. stupně se žáky 6. a 7. tříd zúčastnili skupinového bubnování. Poslechli si africké popěvky, zazpívali české a anglické písničky. Byla to akce, na které došlo i k vybití energie, a tak žáci odcházeli dobře naladěni a uvolněni.

Měsíc filmu na školách a 17. listopad

Žáci devátých tříd u příležitosti státního svátku 17. listopadu zhlédli nový film Karla Strachoty 1989: Chceme dýchat. Nejdříve pracovali s výstavou, kterou nám společnost Člověk v tísni k příležitosti akce Měsíc filmu na školách zapůjčila. Tento snímek ukazuje město Teplice, které je na konci 80. let téměř zdevastované a kde lidé bojují s následky silného smogu. Toto město se také stává místem pro nový hudební žánr punk a popisuje příběh tzv. závadové mládeže, která se snaží poukázat na špatný stav životního prostředí a do jejichž životů neustále zasahuje represivní komunistický režim. Film představuje cestu, na které se demonstrace těchto svobodomyslných lidí začaly už týden před 17. listopadem 1989 proměňovat v politické protesty. Film je mozaikou autentických události. Žáci ocenili tento film potleskem.

Projektový den 9. A a 9. B - Život na (i ve) vápenci

Ve čtvrtek 12. října vyrazili deváťáci na terénní projektový den do okolí obce Ostrov u Macochy, která leží na okraji Moravského krasu. V první části se žáci rozdělili na skupinky a s pomocí mapy a plánku řešili úkoly, které je zavedly do různých míst krajiny s krasovými jevy. Poté nahlédli do geologie místní krajiny, zjistili, jak vznikají jeskyně, krápníky a kde se vlastně vzal vápenec Moravského krasu. Vyzkoušeli si prolézt malé jeskynní trenažéry, což bylo pro žáky velmi lákavé. Od lektorů se dozvěděli, jak je důležité krajinu kolem krasových území neustále udržovat.  V druhé části zjišťovali, jak je pro krasovou výzdobu nutná čistota vody. Pomocí chemického měření stanovovali čistotu vody z různých lokalit kolem obce. Z místního potoka, z výtoku čističky odpadních vod a rybníka. Porovnávali kvalitu vody na základě měření pH, množství kyslíku, hodnot dusičnanů, dusitanů či fosforečnanů. Na závěr si odvážnější žáci ještě  vyzkoušeli prolézání jeskyně na čas. Celý den se vydařil i díky velmi pěknému počasí.

Projektový den 8. A a 8. B – Tajemství dutých skal, Krásensko

Žáci 8. ročníku se 5. 10. 2023 zúčastnili výukového programu Tajemství dutých skal v lokalitě Moravského krasu pod vedením lektorů z ekologického střediska Rychta. Exkurze byla zahájena na „střeše krasu“ v Šošůvce. Poté při terénní procházce krasovou krajinou se žáci průběžně dozvídali zajímavosti ohledně utváření krasové oblasti, nahlédli do jeskyně Lidomorna, prozkoumali tok Bílé vody, vystoupali na zříceninu hradu Holštejna. Odvážnější žáci prozkoumali i jeskyni „plazivku“. Průběžně rozklíčovali pojmy jako je meta, závrt, opilý les, ras. Exkurze byla žáky hodnocena jako zajímavá a přínosná. Žáci se dozvěděli spoustu zajímavostí ohledně Moravského krasu.

Projektový den 7. A a 7. B – Ptačí park Kostelisko, Dubňany

Dne 3. října 2023 žáci 7. ročníku navštívili „Ptačí park Kostelisko-Dubňany". Nejdříve se seznámili s odchytem pěvců do ornitologických sítí a jejich kroužkováním. Poté si prohlédli prostředí parku. Následně byli rozděleni do skupin:

  • 1. skupina pomocí smýkačky odchytávala hmyz a pomocí obrázkových klíčů je určovala
  • 2. skupina pomocí dalekohledů prováděla ornitologický výzkum
  • 3. skupina lovila pomocí sítek živočichy z tůně
  • 4. skupina lovila pomocí sítek živočichy v rybníku

Na závěr si své objevy (úlovky) vzájemně ukázali a dozvěděli se od lektorů spoustu zajímavostí nejen o místní fauně, ale i o celé lokalitě. Program akce byl velmi rozmanitý a nabídl něco pro každého. Celkově lze říci, že projektový den v "Ptačím parku Kostelisko, Dubňany" byl skvělým způsobem, jak strávit den v přírodě, učit se o zvířatech a místním prostředí.

Jak fungují stromy

Ve čtvrtek 5. října  žáci 1. a 2. ročníku navštívili les v katastru Hovoran. Po příjezdu byli rozděleni do skupin podle počtu stanovišť. Na každém bylo připraveno povídání týkající se lesa a spousta aktivit. Na jednom z nich si vyprávěli o „lesní školce“ -   jak se sází les, ukázali si rozřezaný kmen stromu, letokruhy i jejich různou barvu. Kluky nejvíce zaujala motorová pila a další náčiní, které lesník potřebuje při kácení stromů. Další stanoviště bylo o správném chování v lese, o zvířátkách, která v něm žijí. Děti měly možnost pod mikroskopem vidět strukturu listu a houby. Povídaly si o listnatých a jehličnatých stromech, o stádiu jejich vývoje. Poutavé vyprávění bylo na stanovišti, kde se děti seznámily s dalšími lesními živočichy. K dispozici měly zajímavé obrázkové knihy a dalekohled. Počasí dětem přálo, a tak mohly využít všech připravených aktivit.

Přednáška Centra Anabell – 6. ročník

V pondělí 2. října proběhla v šestých ročnících přednáška Poruchy příjmu potravin, se kterou do naší školy přijeli členové Centra Anabell. Přednáška se týkala tématu anorexie, bulimie, tedy různých poruch souvisejících s příjmem potravy. Žáci se s touto problematikou seznámili prostřednictvím různých aktivit a videí.

EXPO-DYŇO 2023

Ve středu 27. září se před Obecním úřadem v Hovoranech konal další ročník EXPO-DYŇO. Děti se svými rodiči přinesly nazdobené výrobky z dýní a dostaly za ně sladkou odměnu. Další dárky získali v soutěži o největší dýni, kterou pořádá Česká zahrádkářský svaz v Hovoranech. Výrobky byly moc pěkné a nápadité, i když jich nebylo mnoho.

Raráškův bylinkový ráj - 3. A a 3. B

V pátek dne 29. 9. 2023 jsme s dětmi 3. A a 3. B navštívili Sonnentor v Čejkovicích. Během výukové exkurze Raráškův bylinkový ráj jsme se ponořili do tajů výroby čajů a koření. A že to byla návštěva vskutku voňavá! Viděli jsme maňáskové divadlo, prošli jsme interaktivní prohlídkou a ochutnali jsme bylinkové čaje. Na závěr jsme si vyrobili čajovou směs, kterou jsme si mohli odvézt domů. Počasí nám přálo, Sonnentor byl plný návštěvníků a příjemných bylinkových vůní.

Den školníka

V rámci projektu Hrdá škola připadl na 26. září „Den školníka“.  V 1. a 2. třídě se některé děti převlékly za pana školníka (paní školnice). Ve třídách jsme si o náplni tohoto povolání povídali. Poté se obě třídy sešly v hudebně, kam jsme si pozvali našeho školníka pana Zdeňka Hajného. Pan školník s dětmi o své práci krátce pohovořil, zodpověděl dotazy dětí. Na závěr se všichni školníci a školnice společně vyfotili. Žáci 3. B pro pana Hajného vyrobili společné přání.

Projektový den Cesta vody – voda nad zlato – 4. a 5. ročník

V úterý 26. září 2023 se žáci 4. a 5. ročníku zúčastnili projektu „Cesta vody – voda nad zlato“. Akce se konala v lese v Hovoranech v lokalitě Mokroňovsko. Žáci byli rozděleni do skupin a pod vedením zkušených lektorů se prostřednictvím různých aktivit seznámili s důležitostí vody nejen p. A a ro člověka, ale i pro ostatní organismy. Díky tomu žáci poznali faunu a flóru mokřadů a tůní, důležitost zadržování vody v krajině, zopakovali si koloběh vody a vyzkoušeli si jednoduchý pokus – měření pH vod.

Dějepisná exkurze – Den na Velké Moravě

Žáci 7. ročníku strávili v pátek 22. září příjemné čtyři hodiny v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích. Byl pro ně připraven opravdu nabitý a pestrý program s názvem Den na Velké Moravě. Nejprve se ve vnitřní expozici pavilonu II seznámili se stručnou historií hradiště a s životem obyvatel Velké Moravy. Poté si prohlédli dobový tábor, v němž byli seznámeni s raně středověkými technikami výroby oděvů, šperků, zbraní i zbroje. Ve stáncích si nakoupili prstýnky, náramky či kožené přívěsky na klíče. Líbila se jim bojová ukázka udatných knížecích družiníků a jejich protivníků. Odvážlivci vystoupali po točitých schodech na rozhlednu, která je součástí návštěvnického centra a odkud byl při hezkém slunném počasí krásný výhled na celý areál. Součástí programu byl také fotokoutek a opékání špekáčků na připraveném ohništi, střílení z luku a hra „drveník“. Obě aktivity se žákům velmi líbily a celé dopoledne si parádně užili.

Projektový den K vodě s rybářem – 6. ročník

V rámci projektového dne navštívili žáci 22. září lokalitu Mokroňovsko, kde je členové zájmového spolku Pro přírodu a myslivost seznámili s ekosystémem mok. Břadů, jejich významem pro trvale udržitelný rozvoj biodiverzity. Žáci se ve skupinách střídali na jednotlivých stanovištích. Ta byla zaměřena na obojživelníky, sladkovodní ryby, na historii založení mokřadu Mokroňovsko a také si žáci osvojili pojmy související s danou problematikou v anglickém jazyce.

Řízky nemusí být jen kuřecí!

V pracovních činnostech se zaměřujeme na získávání dovedností, které můžeme uplatnit v každodenním životě. Počasí přímo vybízelo k tomu být venku, pracovat s hlínou. Teplé září je ideální dobou pro množení rostlin. Mladé řízky stihnou zakořenit, než se zhorší počasí a budou se muset schovat na slunné, ale chladné místo. Převážet pro 24 holek z osmé třídy muškáty do školy nebylo reálné, takže jsme se vypravily na dvorek, kde jsme se naučily vše kolem řízkování – jak velký musí řízek být, kolik lístků má na něm zůstat, jak hluboko ho zasadit apod. Je připraveno na 200 ks mladých rostlinek! Budeme se snažit je do jara uchovat v dobré kondici, abychom jimi mohly vyzdobit školní dvorek a také zbylo něco pro holky domů. Další fotky tedy očekávejte na jaře! Věříme, že se nám to podaří! Velkou radost už máme teď – učíme se soběstačnosti, podporujeme udržitelnost…vždyť  koupit si na jaře nový muškát, to umí každý. 

Sázení stromů

Třetí týden v září v rámci pracovních činností zasázeli chlapci z 8. B v okolí nové přírodní učebny tři japonské sakury. Jsou náhradou za pokácený kaštan, který musel ustoupil nové učebně. Již teď se těšíme na jaro, kdy japonské třešně, jak se sakurám přezdívám, nádherně pokvetou.

Adaptační program KROK 6.A a 6.B

Ve dnech 12. 9. a 13. 9. proběhly v naší škole adaptační programy pro žáky nově vzniklých šestých tříd. Programy opět vedly lektorky z Občanského sdružení KROK z Kyjova. Hlavním úkolem adaptačního programu bylo, aby se žáci co nejlépe poznali, vytvořili si co nejvíce příjemné a kamarádské prostředí ve třídě. Formou her a povídání se děti učily, jak spolu komunikovat, jak se vzájemně respektovat. Adaptační program se žákům líbil a my věříme, že se šesťáci ve škole úspěšně zadaptují. 

Program Replug me - 8. A, 8. B

V pondělí 11. září se uskutečnily preventivní programy od agentury Replug me pro naše osmáky. Dvouhodinový program byl zaměřen na digitální svět a zajímavou formou ukazoval našim žákům, jaká na ně číhají překvapení v digitálním světě, jak se sociální sítě propisují do jejich životů a že mají možnost aktivně ovlivňovat své chování v digitálním světě. Lektorka vedla žáky k pochopení, že je lepší moudře používat to, co nám přináší užitek a nebýt jen tupý konzument všeho, co nám sociální sítě naservírují v touze po výdělku marketingových agentur, které jim platí. Inovativní přístup agentury Replug me byl pro naše žáky přínosem, zakazovat a moralizovat umí kde kdo, ale vést k zamyšlení má opravdovou a doufáme, že trvalou hodnotu. Program se žákům líbil, byl zajímavý, poučný a jiný.

Adaptační program žáků 1. a 5. ročníku

První zářijový týden proběhl adaptační program mezi žáky 1. a 5. ročníku. Ve středu 6. 9. 2023 kamarádi z 5. třídy nejdříve naše prvňáčky provedli v malých skupinkách po budově školy a poté si společně pohráli ve školní družině. V pátek 8.6. 2023 si žáci z 5. třídy připravili pro prvňáčky hravé disciplíny. Ty probíhaly v tělocvičně, na školním hřišti a v nové přírodovědné učebně. Prvňáčci procházeli jednotlivé disciplíny ve skupinkách spolu s páťáky a za splnění každé vždy obdrželi razítko. Na konec dostal každý sladkou odměnu a diplom. Dle reakcí dětí se obě části adaptačního programu velmi vydařily. Líbily se dětem jak z první, tak z páté třídy. Během celého měsíce září pak funguje také ranní služba, kdy páťáci doprovází své mladší kamarády z šatny do třídy, chystají jim pomůcky a vodí je do školní kuchyňky na svačinky. Přejeme prvňáčkům, aby se jim u nás líbilo!

Výuka českého jazyka v přírodě

Na začátku školního roku jsme využili velmi hezkého počasí k výuce českého jazyka v přírodě. Žáci všech ročníků 2. stupně měli možnost zopakovat si učivo z minulého školního roku. Soutěžili ve skupinách, hledali otázky a snažili se co nejvíce z 50 otázek správně zodpovědět. Během další hodiny českého jazyka proběhlo vyhodnocení soutěže a společné zopakování všech soutěžních otázek. Je třeba je za práci pochválit, všichni se dle svých schopností snažili.

Mezitřídní spolupráce 6. a 9. ročníku

Ve středu 6. září proběhl adaptační program žáků 6. A a 6. B třídy ve spolupráci se žáky tříd 9. A a 9. B. Přechod na 2. stupeň základní školy nemusí být pro žáky právě jednoduchý. Přicházejí noví spolužáci, učitelé, a pro některé je to dokonce přechod na úplně novou školu. Proto vznikl náš adaptační program. Žáci 9. A si vzali pod patronát žáky 6. A a žáci 9. B třídu 6. B. Deváťáci provedli šesťáky po celé škole, radili jim, kde koho a co najdou, seznámili je s výukovými programy v počítačové učebně, v hudebně zavzpomínali na akce minulého školního roku a také se snažili mladší spolužáky nalákat na akce tohoto školního roku. Deváťáci své mladší spolužáky seznámili také s jednotlivými vyučujícími a s pravidly, kterými se žáci naší školy řídí. Snad se šesťákům přechod na 2. stupeň úspěšně podaří.

Slavnostní otevření venkovní přírodní učebny 

Splnil se nám sen a v úterý 5. září jsme slavnostně otevřeli novou výukovou učebnu v areálu základní školy, která díky moderním technologiím a pomůckám umožní nové a netradiční formy výuky nejen v přírodovědných předmětech všem žákům naší školy. Učebna byla financována z prostředků IROP ze 4. výzvy. Na slavnostní otevření přijali pozvání osobnosti z politického i veřejného dění - poslanec Mgr. Martin Hájek, senátorka Ing. Eva Rajchmanová, ambasadoři učeben Archimedes Taťána Kuchařová, MISS WORLD, Tomáš Zástěra, moderátor rádia Evropa 2, rodačka z Hovoran, podnikatelka Marika Sokol a asistentka zakladatele aplikace Záchranka Marie Brindzáková. Velké díky patří MAP ORP Kyjov, zřizovateli školy a všem zaměstnancům školy. 

Slavností zahájení školního roku 

V pondělí 4. září jsme všichni společně na školním hřišti zahájili nový školní rok 2023/2024. Přivítat žáky přišli starosta obce Ing. Michal Šurýn, pan farář Mgr. Milan Werl, Ph.D.  a duchovní Mgr. Michal Devečka, Ph.D. Na svůj první školní den bude vzpomínat 22 prvňáčků a jejich třídní učitelka Mgr. Eliška Eimutová.

Kontaktujte nás

zshovorany(zav)email.cz

+420 518 375 241

+420 518 375 101

ŠJ +420 518 375 136

ŠD +420 518 326 975

Logo_opvk_male